Centrum Podróży Air Club
Club Med TUIItakaFair PlayISO 9001:2001

Źródło strony: http://www.airclub.pl/wakacje/kolory-swiata/malezja

(22) 829 95 00 pl en
BCD Travel

Kolory Świata - Malezja


Malezja jest krajem muzułmańskim w sensie prawno – państwowym. Każdy obywatel narodowości malajskiej z urodzenia jest muzułmaninem. Prawo państwowe w wielu aspektach respektuje przepisy koranu, istnieje Wysoki Urząd d/s Islamu z szerokimi uprawnieniami cenzorskimi i kontrolnymi, ale... islam malezyjski jest wyjątkowo łagodny i tolerancyjny. Przekonały się o tym osoby, które uprzednio odwiedzały kraje muzułmańskie, takie jak Iran, Brunei, Pakistan, Bangladesz, a nawet Emiraty, Egipt czy Maroko i które zaznały na własnej skórze rozmaitych ograniczeń jakie niesie za sobą islam restrykcyjny i fundamentalistyczny.

Zaskoczenie pierwsze: Alkohol dostępny jest w Malezji wszędzie: w hotelach, restauracjach, dyskotekach, na lotniskach, dworcach. Szczególnie popularnym trunkiem jest doskonałe piwo, które od lat zdobywa na światowych wystawach złote medale i miano najlepszego piwa świata! W hotelach, night barach i dyskotekach królują szkockie whisky i francuskie brandy. Lokalnym kolorytem przyprawiającym szczególnie Francuzów o palpitację serca jest to , że brandy jest serwowana na kostkach lodu lub rozcieńczana wodą sodową !!!

Zaskoczenie drugie: Kobiety. Zgrabne, smukłe, wyjątkowo piękne, co widać gołym okiem, bowiem nie noszą muzułmańskich kwefów. Na prowincji częściej niż w mieście widuje się kobiety noszące na co dzień tradycyjne stroje malajskie: długie do ziemi jedwabne, jaskrawo kolorowe suknie i jedwabne chusty zasłaniające włosy i ramiona. Twarz do wglądu.

Zaskoczenie trzecie. Malezja jest przysłowiowym tyglem wielonarodowym. Dominują Malajowie, poza tym największe grupy etniczne to: Chińczycy, Hindusi, Sikhowie, Tajowie oraz grupy etniczne na Borneo- Ibanowie, Dayakowie i Kadazanowie. Wszystkie grupy narodowościowe żyją w Malezji w absolutnej zgodzie i pokoju religijnym. Meczety sąsiadują ze świątyniami buddyjskimi i hinduistycznymi. Nigdzie nie widać agresji czy natrętnej propagandy religijnej.

Bez zaskoczenia. Wielu Europejczyków lecąc do Azji spodziewa się uciech kulinarnych w oryginale. W Malezji turysta nie dozna zawodu. Znajdzie tu wszystkie kuchnie azjatyckie począwszy od ostrych dań kuchni malajskiej, chińskiej i indyjskiej, a kończąc na potrawach typowo portugalskich. Wieprzowina, rzecz niebywała w innych krajach muzułmańskich, jest serwowana w wielu miejscach: w restauracjach chińskich i tajskich bez ograniczeń, w menu restauracji hotelowych ( z wyjątkiem wysp Langkawi ). Jeśli do tego dodam, że na przepięknych plażach wysp Langkawi turyści opalają się w strojach Adama i Ewy, czyste autobusy i pociągi kursują punktualnie, Sky Train w Kuala Lumpur jest klinicznie czysty, prawie wszyscy mówią po angielsku, to jawi się obraz najbardziej przyjaznego dla turysty kraju muzułmańskiego na świecie...

Witold Gawlikowski

*) powyższy tekst jest fragmentem artykułu, który ukazał się w Cosmopolitan nr 2/97

Informacje ogólne o Malezji

W Malezji rosną najstarsze lasy deszczowe na świecie i wznoszą się najwyższe wieżowce. To jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie krajów Azji Południowo Wschodniej, ale i najbardziej stabilny i bezpieczny. Choć dominującą religią jest islam, ważną rolę w życiu publicznym odgrywają inne kultury. Dzięki panującej w kraju tolerancji religijnej możliwe jest współistnienie wielu wyznań, takich jak Buddyzm, Hinduizm czy Chrześcijaństwo. Językiem urzędowym jest malajski, ale w życiu codziennym w powszechnym użyciu jest również język angielski.

Malezja jest krajem tropikalnym, leżącym w samym środku Azji południowo-wschodniej, na Półwyspie Malajskim i w północnej części wyspy Borneo. W ciągu całego roku panuje tu klimat wilgotny i gorący, chłodniejsze temperatury występują jedynie w wyższych partiach gór.

Półwysep Malajski fascynuje swoją egzotyką, różnorodnością kulturową, bogactwem fauny i flory oraz naturalnym pięknem. Cudowne piaszczyste plaże, turkusowe laguny, luksusowe hotele predestynują Malezję do miana „urlopowego raju”. Licznych poszukiwaczy przygód przyciągają tu od wieków rozległe lasy tropikalne, dziewicze archipelagi, tajemniczy świat wyspy Borneo.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur słynie przede wszystkim z architektonicznego rozmachu i nowoczesności. Na co dzień pracuje tu kilkaset tysięcy specjalistów z Europy i Ameryki. Ultranowoczesna dzielnica zwana Złotym Trójkątem mami aluminiowo-szklaną potęgą Wież Petronas - najwyższych budynków świata, wymyślnością architektoniczną budynku giełdy, wieży telekomunikacyjnej oraz licznych, wyniosłych siedzib banków i światowych korporacji handlowych. W pełni zautomatyzowana sieć szybkich kolei naziemnych oraz metra w ciągu kilku minut pozwala dotrzeć do dzielnic rodem z innej bajki. W zabytkowej acz coraz silniej przerastanej przez biurowce i nowoczesne domy towarowe dzielnicy chińskiej wieczorami kwitnie życie nocne oraz legalny i nielegalny handel. W dawnej Dzielnicy Kolonialnej znajdziemy budynki utrzymane w stylistyce wiktoriańskiej. Krótki spacer na południe pozwala dotrzeć do urokliwego starego dworca kolejowego oraz położonych nieopodal Meczetu Państwowego wraz z ciekawym Muzeum Kultury Muzułmańskiej. Na wzgórzu powyżej czekają na turystę wspaniałości przyrodnicze oferowane przez Ogród Orchidei i Hibiskusów, Park Ptaków oraz Park Motyli. Odwiedzający stolicę Malezji obowiązkowo powinni zaliczyć wizytę w największej na świecie wytwórni wyrobów z cyny i w ośrodku rękodzielnictwa, gdzie można obejrzeć proces barwienia batiku. W trakcje zwiedzania Kuala Lumpur nie sposób odmówić sobie uczty (zarówno kulinarnej, jak i duchowej) na wysokości 421m w obrotowej restauracji na szczycie wieży transmisyjnej KL Menara Tower. Podczas posiłku goście mogą podziwiać panoramę miasta przez oszklone ściany restauracji. Warto również wybrać się na zwiedzanie, oddalonego o ok. 15 km od Kuala Lumpur, systemu gigantycznych jaskiń Batu. W czasie II wojny światowej jaskinie były miejscem schronienia anty-japońskiej partyzantki, a od drugiej połowy XIX w spełniają one rolę... centrum kultu hinduistycznego na całym Płw. Malajskim.

Borneo

Borneo... już sama nazwa pobudza wyobraźnię. Olbrzymia wyspa z pulsującą życiem tropikalną dżunglą, tajemniczymi ludami łowców głów i najwyższym szczytem Azji Południowowo-Wschodniej. Od Kuala Lumpur do Kota Kinabalu - stolicy stanu Sabah na północnym wschodzie Borneo dzieli nas jedynie 2,5 godzinny lot. Z samolotu Borneo wygląda jak niekończący się ocean zieleni. Ta trzecia co do wielkości wyspa na świecie porośnięta jest w większości tropikalną dżunglą. Wśród gąszczu zwrotnikowych lasów poprzecinanych rzekami i wodospadami można obcować z niezwykłą fauną i florą. W sercu bujnej dżungli wyrasta prawie 3 kilometry w górę potężny granitowy masyw świętej góry Kinabalu, stanowiąc wyzwanie dla wszystkich amatorów wspinaczki. Niektórzy z wędrowców mają szczęście spotkać w gęstwinie lasu niezwykłą roślinę - raflezję, której olbrzymie czerwone kwiaty o osiągają czasami metr średnicy.

Penang

Penang jest pierwszym i najbardziej znanym w świecie kurortem malezyjskim zwanym „Perłą Orientu”. Wyspa leży na Morzu Andamańskim ok. 400 km na pn-zach. od Kuala Lumpur. Łączy ją z lądem 13,5 kilometrowy wiszący most – jeden z najdłuższych na świecie.

Stolicą Penangu jest Georgetown, najstarsza brytyjska osada w Malezji. Zapuszczając się w głąb wąskich uliczek, odkryjemy tu tajemniczy świat meczetów, świątyń i kościołów. To intrygujące miasto, pełne wigoru, posiada specyficzną dla Orientu atmosferę ulicznego życia. Na wyspie znajduje się rozległe China Town, założone przez chińskich imigrantów.

Około 15km od Georgetown, na północno-wschodnim wybrzeżu rozpoczyna się turystyczna strefa hotelowa. Można tu uprawiać rozmaite sporty wodne, m.in. żeglarstwo, nurkowanie czy windsurfing. Północne wybrzeże Penangu słynie z przepięknych plaż ze złotym piaskiem i ciemnogranatowym morzem. Wieczorem ożywają liczne tu restauracje i kluby nocne.

Wyspy Langkawi

Idylliczne wyspy Langkawi usytuowane ok. 600 km od Kuala Lumpur, na południe od należącej do Tajlandii wyspy Phuket, to świat luksusowych kurortów, krystalicznych lagun i przepięknych, szerokich czasami na 200 m. plaż. Od kiedy w 1987 r archipelag zyskał status strefy bezcłowej przekształcił się w mekkę zamożnej elity tego świata. Na wysepkach Langkawi na razie nie jest tłoczno, ale sława ich urody, magnes „duty free” i bezpośrednie połączenia lotnicze przyczyniają się z roku na rok do wzrostu ruchu turystycznego. Kto zatem szuka luksusowych wakacji na cudownych wyspach w ciszy i spokoju musi się spieszyć.

Archipelag wysp Langkawi, składający się z 99 wysp (spośród których tylko 7 jest zamieszkałych) oferuje nie tylko plaże i najlepszą w Malezji bazę hotelową, ale i bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Wśród propozycji do najbardziej popularnych należą: wyprawy w lasy tropikalne, zwiedzanie jaskiń oraz nurkowanie. My szczególnie polecamy wycieczkę katamaranem na wyspy Pulau Payar, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych Morskich Parków Narodowych na świecie. W zacumowanej w morzu platformie o rozmiarach: 49x15 metrów znajdują się: podwodne obserwatorium oraz łodzie ze szklanymi dnami i ekwipunkiem do nurkowania wśród morskich ogrodów.

AIR CLUB Centrum Podróży ul. Senatorska 28, 00-095 Warszawa
Telefon: 022-829 95 00, 828 86 82 Fax: 022-829 95 50, 827 17 82 E-mail: info@airclub.pl
Copyright (c) 2002-2016 by AIR CLUB Centrum Podróży